Кръвта понякога е и синя…

В средата на XVII век известния холандски изследовател- натуралист Антони ван Левенгук в капка разредене човешка кръв , съумял да разгледа еритроцити. Това били двойно вдлъбнати, плътни, във формата на диск структури. Освен хемоглобин в състава на еритроцита влизат калий, магнезий, цинк, азот, кослород, глюкоза, витамини, натрий, калций, желязо, алуминий, антигени и ферменти.

Хемоглобинът се явява основна съставяща на еритроцита и запълва една трета от него. Той се образува благодарение на свързаването на белтъка глобин с 4 атома желязо и ред други елементи. Благодареннние на окисноттто желязо , хемоглобинът придобива червен цвят.

Всички гръбначни животни, при някои видове насекоми и черупкови организми, по същата причина са с червена кръв. При морските червеи основа на белтъка са хлорокруорин и окисно желязо, които оцветяват кръвта им в зелено.
Но има и животни, притежаващи царска, синя кръв! Това са скорпиони, паяци и октоподи…
Сепията и речните раци също могат да се похвалят със същото нещо.Това се дължи на голямото количество мед в кръвта им. Само че синята кръв никога не е имала нищо общо с човека!…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *