Фиордите на Норвегия – тези величествени планински заливи, са уникален феномен, който никого не оставя равнодушен. Може би се питате, защо ги наричат „перлите на страната“?
В северната част на западното крайбрежие на Норвегия са разположени фиорди, които са се образували по време на последния ледников период. Когато преди 10-12000 години, ледника отстъпвал, се образували удивителните норвежки фиорди, известни сега по целия свят. Думата „фиорд“ в превод от норвежки означава „залив“.
Всеки от фиордите има свои особености и забележителности. Фиорда Гейрангер се простира на 15 километра и е известен с най-високите и най-живописни водопади. Той се намира на около 200 километра североизточно от Берген и на 280 километра северозападно от Осло. Десетилетия наред е магнит за туристите.
Най-известните водопади в Гейрангер са „Седем сестри“, „Булото“ и „Младоженецът“.
По бреговете се разполагат отвесни скали с височина до 1400 километра, и ледници. По фиорда Гейрангер може да се видят и изоставени ферми, някои от които са разположени на малки планински тераси, и да се достигне до тях е възможно само по специално закрепени въжени стълби .
Согнефиорд е най-дългия фиорд в света. Този залив, който в Норвегия наричат още „Кралят на фиордите“, разположен на територията на Согн ог Фьордане. Той се простира на 204 километра навътре в страната и на 1308 метра към морските глъбини.
По целия периметър на фиотда са наредени непристъпни скали, а ако се навлезе навътре в района, по пътя може да се видят прекрасни водопади и паметници на културата.
Формирането на Сьогенфиорд е започнало преди 2,57 милиона години в периода на плиоцена. В резултат на ерозията, предизвикана от движението на ледника, речната система се е превърнала във фиорд. При това били разрушени 7610 кубически метра планински скали на цялата площ на басейна на Согнефьорд, която сега е 12 518 квадратни километра. Средно задълбаването, предизвикано от ерозията, било 610 метра, а максималното ( в източната част) – 2850 метра
Тронхеймс фиорд е третия по дължина фиорд в Норвегия. Разположен е в западната част на централна Норвегия и се простира от Ерланд на запад до Стейнкер на север.
На брег на Тронхеймс фиорд е разположен град Тронхейм, в чест на когото е наречен фиорда. Най- голямата измерена дълбочина там е 617 метра. Самият фиорд е бил важен морски път по времето на викингите, и си остава такъв и до днес.
Hardanger фиорд е известен най-вече благодарение на прилежаща местност, където през пролетта цъфтят великолепни овощни градини. Самият фиорд е обкръжен със скалисти планини с височина 1,5 километра, от които се спускат множество великолепни водопади, като най-известният е Вьорингсфоссенчиято височина е 145 метра.
Hardanger фиорд се дели на множество по-малки заливи. На дъното му има потопен през 1940 година германски миноносец.
Люсе фиорд е известен със скалата Прекестулен, от където всеки може да се наслади на великолепни гледки, а най-смелите може да отидат до самия край на скалата , където от откриващата се гледка дъхът направо спира!
Този фиорд е с дължина 42 километра, а максималната му дълбочина – 422 метра. Образувал се е под действието на ледник, а след като ледникът отстъпил, „гигантската пукнатина“ се запълнила с вода. Това е станало преди приблизително 10000 години Височината на издигащите се над повърхността на водата вертикални скали достига 1 километър. Поради сложната му брегова линия по крайбрежието му има само две населени места….
Нур фиорд – шестият по дължина фиорд на Норвегия и е един от трите големи фиорда в централната част на страната. Дължината му е 106 километра, максималната му дълбочина – 565 метра, а ширината – около 5 километра.
Много посещаван е от туристи, тъй като осигурява лесен достъп до един от няколкото езика на ледника Йостедалсбреен – най-големият ледник на континентална Европа.
Каквото и да се говори, незабравимата красота на фиордите направо поразява въображението и човек остава безмълвен и без дъх! Може би затова ги наричат „перлите на страната“…..