Учени от университета в Мичиган неочаквано открили , че мозъкът на котката може да разпознае лицето по-бързо и по-детайлно, отколкото всеки от съществуващите компютри. Тогава било решено, мозъкът на пухкавия хищник, да бъде избран като модел за новия проект. По такъв начин инженерите от университета в Мичиган пристъпили към задачата: да моделират сложната компютърна система , взимайки за база мозъка на домашната котка.
Още сега учените са успели да реконструират системата така, че да е способна да поддържа основата на паметта и процеса на обучение, съобщава ИА InterRight. Тя се състои от две електронни вериги, съединени с мемристор, изпълняващ ролята на синапс. Синапсът съединява невроните в мозъка на млекопитаещото, формират веригата от неврони и ги запомнят. Сега пред инженерите стои задачата да създадт по-сложна система.
Сега „най-висшият” свръхкомпютър може да се сравнява ефективност с мозъка на котка при изпълнение на редица задачи – разказва един от ръководителите на проекта, професор Вей Лу. При това той представлява обемиста машина , обединяваща повече от 140 хиляди процесори. Но въпреки това котката съобразява 83 пъти по- бързо…
Ако усилията на професор Лу и колегите му завършат с успех, то резултатът ще бъде принципно нов компютър: икономичен, компактен, бърз, портативен и способен на самостоятелно обучение. И всичко това, благодарение на мъркащия хищник…