Температурата на замръзване на кръвта на рибите при това замръзва е около минус 0,9°C, така че би трябвало да се очакват очевидни последствия, но тях ги няма…В кръвта им се съдържа определен гликопротеин, който не и позволява да замръзне. Бил е открит преди половин век, но как именно действа, си е оставало загадка.
Сътрудници на университете в Бохума (ФРГ), под ръководството на Мартина Хвенит и с помощта на терахерцова спектроскопия изяснили, че молекулите на водата, които обикновено танцуват насам-натам в кръвта на антарктическия кликач (Dissostichus mawsoni), формиращи и разрушаващи химичните връзки, при поява на белтъка „забавят дискотечния танц и той се превръща в менует”… – пояснява Хавенит.
Забавянето на процеса на формиране на химически връзки, препятства кристализацията на леда, която би била пагубна за рибите. Разбира се, това не би спасило рибата от по-ниските температури, но в същото време и водата около нея напълно би замръзнала.
Изаследването е финансирано от автоконцерна Volkswagen, който, без съмнение, иска да намери по-ефективни способи за борба със замръзването на своите автомобили. Рибният белтък се справя с това много по-добре от изкуствените антифризи, които се свързват непосредствено с молекулата на водата в най-ниската точка на замръзване. На белтъка не е нужно даже да се свързва – достатъчно е само неговото присъствие на далечно разстояние, за да се получи във водния разтвор необходимия ефект.